Utrzymanie optymalnego dla zdrowia i dobrego samopoczucia klimatu w pomieszczeniach wymaga połączenia kilku czynników: odpowiedniej temperatury, wilgotności, a także jakości powietrza, którym oddychamy. Zwłaszcza w okresie zimowym ten ostatni czynnik zostaje mocno zachwiany. Panujące na zewnątrz niskie temperatury powodują, że niechętnie otwieramy okna, bojąc się utraty cennego ciepła. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna wentylacja i rekuperacja. Dlaczego warto rozważyć jej montaż i czy to się opłaca?
Najnowsze przepisy dotyczące budowy domów i obiektów zakładają, że budynki będą energooszczędne i będą miały jak najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło. W praktyce budowane są domy o wysokim współczynniku termoizolacji, który jednak utrudnia przepływ powietrza niezbędny dla prawidłowego działania systemów wentylacyjnych (np. grawitacyjnych i mechanicznych). Zatrzymanie przepływu powietrza sprzyja gromadzeniu się wilgoci, rozwojowi pleśni i znacznemu pogorszeniu jakości powietrza w pomieszczeniach. Jednym ze sposobów na zapewnienie właściwego klimatu do zdrowego funkcjonowania jest zamontowanie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła, czyli systemu rekuperacyjnego.
System rekuperacyjny składa się z centrali wentylacyjnej, zwanej inaczej rekuperatorem oraz systemu kanałów wentylacyjnych, dzięki którym świeże powietrze jest doprowadzane do pomieszczeń, a powietrze zużyte odprowadzane.
Zimne powietrze, które zassane jest przez czerpnię, zostaje następnie kanałami wentylacyjnymi doprowadzone do wymiennika znajdującego się w centrali. Tutaj zostaje ogrzane i za pomocą kratek nawiewnych lub nawiewników rozmieszczonych w suficie oraz ścianach dostarczane jest następnie do pomieszczeń. Jednocześnie następuje wyciąg zanieczyszczonego powietrza z takich miejsc jak: kuchnia, łazienka lub inne pomieszczenia gospodarcze. Wyciągane powietrze trafia do rekuperatora, gdzie następuje odzysk ciepła, a „zużyte” powietrze jest usuwane z budynku poprzez wyrzutnię.
W przypadku nowoczesnych, najbardziej efektywnych wymienników zarówno przeciwprądowych, jak i obrotowych, które zastosowane są w centralach rekuperacyjnych takich marek jak: SALDA czy Vent-Axia, sprawność cieplna rekuperatorów może wynosić powyżej 90%.
Czy wiesz, że rekuperacja to również oszczędność kosztów? Dzięki stałemu dopływowi świeżego powietrza dom nie musi być wietrzony, a to z kolei nie powoduje jego wychładzania. Idąc tym tropem – nie musimy podkręcać grzejników – niezależnie od panujących na dworze warunków atmosferycznych. Podczas zakupu systemu warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzeń oraz system automatycznej regulacji. Inteligentne sterowanie ogranicza pracę centrali w czasie nieobecności użytkowników, a możliwość podłączenia czujnika CO2 poprawia bezpieczeństwo.
W ofercie „Domu w ekolimacie” oprócz systemów wentylacji z rekuperacją znajdziesz także fotowoltaikę, stalowe systemy rynnowe, pokrycia dachowe, systemy klimatyzacyjne i pompy ciepła, czyli wszystko, co pomaga zbudować „Dom w ekoklimacie”. Zapraszamy!
Pompy ciepła i korzyści z ich stosowania https://www.eko-lindab.pl/pompy-ciepla/ |
|
Dach ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi, Lindab SolarRoof™ https://www.eko-lindab.pl/fotowoltaika/ |