Nowy Rok to idealny moment, aby budować nowe przyzwyczajenia. Zachęcamy Cię do tworzenia takich nawyków, dzięki którym korzystasz nie tylko Ty, ale także całe nasze środowisko. Małe zmiany w Twoim codziennym zachowaniu, to ogromne zmiany dla świata. Dowiedz się, jak oszczędzać ciepło i jednocześnie zmniejszać swoje rachunki.
Poznaj wskazówki jak oszczędzać ciepło. Stosując je możesz zatrzymać ciepło w swoim domu i znacząco zmniejszyć swoje rachunki. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które możesz zastosować bardzo szybko, łatwo i praktycznie bezkosztowo.
Nie tylko wielkie przedsiębiorstwa czy fabryki mają znaczenie w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla. Gospodarstwa domowe również mogą mieć realny wpływ na ilość CO2.
Wystarczy obniżyć temperaturę w swoim domu czy mieszkaniu o jeden stopień, aby zmniejszyć zużycie ciepła o około 5-8%. To aż 450 tys. ton zużytego węgla mniej. To także ogromna oszczędność na rachunkach za ciepło.
Kiedy chcesz ogrzać pomieszczenie, zamknij drzwi oraz okna. Uzyskasz wtedy pożądaną temperaturę dużo szybciej. Pamiętaj także, aby zakręcać grzejniki w momencie wietrzenia pokoju.
Każdy mebel lub osłona utrudnia rozchodzenie się ciepłego powietrza z grzejnika po pomieszczeniu. Najlepiej zachować odległość co najmniej 10 cm od grzejnika. W przeciwnym razie ciepło zostanie „uwięzione”, co skutkuje podniesieniem temperatury na termostacie i zwiększeniem wydatków na ogrzewanie. Jeśli grzejnik znajduje się pod oknem, warto zrezygnować również z sięgających do ziemi firan i zasłon.
Kiedy suszymy ubrania na grzejnikach, marnujemy bardzo dużo ciepła. Działanie to zakłóca obieg ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Jeśli musisz, susz rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.
Wystarczy, że zamkniesz okna i drzwi w pomieszczeniu, a następnie sprawdzisz dłonią (najlepiej mokrą) czy wyczuwalny jest przepływ powietrza. Im więcej powietrza będzie uciekało przez nieszczelne okna czy drzwi, tym więcej ciepła będzie trzeba wytworzyć do ogrzania pomieszczenia.
W słoneczne dni odsłaniaj okna i wpuszczaj naturalne światło do swojego domu czy mieszkania. Promienie słonecznie nie tylko dodatkowo ogrzeją pokój, ale także pozytywnie wpłyną na Twój nastrój.
Jeśli nie chcesz marnować ciepła, musisz zwrócić uwagę także na rozsądne korzystanie z ciepłej wody. Jednym ze sposobów jest zmiana nawyków. Częściej wybieraj szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. Zakręć wodę podczas golenia czy mycia zębów. Zmień pokrętła na jednouchwytowe krany mieszające ciepłą i zimną wodę.
Kuchnia to pomieszczenie, w którym najczęściej jest cieplej niż w pozostałych miejscach w domu. Grzeją nie tylko grzejniki, ale również piekarnik, kuchenka czy nawet lodówka. Każde z tych urządzeń wydziela własne ciepło i zwiększa temperaturę w całym pomieszczeniu. Podczas gotowania dodatkowo zwiększamy ją o kilka stopni.
Aby ograniczyć straty ciepła warto wieczorem zasłaniać okna żaluzjami bądź roletami. Pomoże to utrzymać zimą wyższą temperaturę w pomieszczeniu. Świetnie sprawdzą się wykonane z grubszych materiałów zasłony sięgające do grzejników.
Jeśli Twój grzejnik nie daje ciepła, bądź daje je jedynie częściowo, a dodatkowo słychać gwizdy bądź bulgotanie to znak, że należy go odpowietrzyć. Zadbaj o dobry stan grzejników.
Mamy nadzieję, że te wskazówki jak oszczędzać ciepło Ci pomogły. Racjonalne korzystanie z zasobów ciepła nie tylko pozwoli zredukować koszty rachunków, ale także pozytywnie wpłynie na zdrowie i jakość powietrza w naszych domach.
Jeśli szukasz rozwiązania, które w sposób praktycznie bezobsługowy zapewni Ci niezbędne ciepło i pragniesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, sprawdź, z jakimi udogodnieniami wiąże się posiadanie pompy ciepła.
Pompy ciepła i korzyści z ich stosowania https://www.eko-lindab.pl/pompy-ciepla/ |
|
Dach ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi, Lindab SolarRoof™ https://www.eko-lindab.pl/fotowoltaika/ |