Zmiana klimatu jest faktem, nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Odpowiednie regulacje oraz globalne i spójne działania mogą pomóc spowolnić te zmiany. Sporym wyzwaniem jest ograniczenie przedostawania się do atmosfery gazów cieplarnianych, m.in. gazów fluorowanych (tzw. f-gazy) stosowanych w pompach ciepła. Zgłoszenie pompy do CRO jest ważnym obowiązkiem. Dowiedz się, w jakiej sytuacji i kiedy należy to zrobić.
CRO, czyli Centralny Rejestr Operatorów to rejestr urządzeń (chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła) i systemów ochrony przeciwpożarowej, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych. To system prowadzony przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) w Polsce.
CRO ma na celu zapewnienie przejrzystości i bezpieczeństwa w sektorze energetycznym poprzez gromadzenie i udostępnianie informacji o podmiotach działających na rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego. W rejestrze zawarte są informacje o numerze identyfikacyjnym operatora, jego siedzibie, przedmiocie działalności oraz uprawnieniach.
Ustawa f-gazowa (Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o niektórych czynnikach szkodliwych dla środowiska) to polska ustawa regulująca kwestie związane z ograniczeniem emisji gazów fluorowanych (tzw. f-gazów), które przyczyniają się do zmian klimatu i niszczenia warstwy ozonowej. Powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na pompy ciepła, na coraz większą produkcję tych urządzeń.
Ustawa f-gazowa nakłada obowiązek na producentów, importerów i dystrybutorów urządzeń, w których stosowane są f-gazy, do prowadzenia ich ewidencji oraz do szkolenia pracowników zajmujących się instalacją i obsługą tych urządzeń. Wprowadza również wymóg przeprowadzania okresowych kontroli urządzeń zawierających f-gazy oraz zobowiązuje do stosowania szczelnych pojemników i odzyskiwania f-gazów ze zużytych urządzeń.
Celem tej ustawy jest ograniczenie emisji f-gazów, które mają silny wpływ na zmiany klimatu i niszczenie warstwy ozonowej, poprzez ich kontrolowanie i zastępowanie ich mniej szkodliwymi substancjami.
Pompy ciepła to urządzenia oparte o układ chłodniczy, co jest jednoznaczne z tym, że są napełnione czynnikiem chłodniczym, czyli tak zwanym fluorowanym gazem cieplarnianym.
Rodzaj pompy ciepła, czynnik chłodniczy znajdujący się w urządzeniu (w kg) oraz rodzaj czynnika chłodniczego decyduje o tym, czy dane urządzenie należy zgłosić do CRO czy nie.
Ustawa f-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji urządzenia zawierającego fluorowane gazy cieplarniane, czyli założenia mu tzw. Karty Urządzenia. Obowiązek ten dotyczy pomp ciepła zawierających co najmniej:
Na rynku jest wiele konkurencyjnych urządzeń z czynnikiem chłodniczym R410A o wysokim GWP* (Global Warming Potential). Niestety w większości przypadków nie informuje się klientów, że wprowadzając do urządzenia powyżej 5 ton CO₂ eq podlega się obowiązkowej rejestracji do CRO. Pamiętajmy, ten obowiązek spoczywa na operatorze, czyli nieświadomym użytkowniku. Firmy nie informują o tym klientów, a Ci wpadają przez to w poważne kłopoty.
Czynnikiem chłodniczym, który jest najbardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie zapewnia wysoką wydajność i bezpieczeństwo użytkowania jest czynnik chłodniczy R32. I to właśnie ten typ czynnika będzie obowiązkowo stosowany w klimatyzatorach po 2025 r.
Lindab oferuje pompy ciepła nieprzekraczające wymaganej do zgłoszenia ilości czynnika R32. W związku z tym nie muszą być zgłaszane do CRO, co stanowi duże ułatwienie dla klientów.
Jeśli posiadasz pompę ciepła, którą należy zarejestrować, możesz tego dokonać na stronie Centralnego Rejestru Operatorów cro.ichp.pl
Rejestracji dokonuje wspomniany wcześniej operator, czyli osoba fizyczna lub prawna, sprawująca kontrolę nad pompą ciepła (właściciel/użytkownik).
Operator ma obowiązek założyć kartę w CRO do 15 dni od daty dostarczenia (urządzenia typu monoblok) lub 15 dni od uruchomienia (pompa ciepła typu Split).
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp ciepła, które nie wymagają rejestracji do CRO
pompy ciepła
Współczynnik GWP (Global Warming Potential) – współczynnik globalnego ocieplenia.
Operator – operatorem jest osoba fizyczna lub prawna sprawująca faktyczną kontrolę nad urządzeniem. Faktyczna kontrola nad urządzeniem to nic innego jak dostęp do urządzenia, nadzorowanie jego pracy, umożliwieniu dostępu do urządzenia osobom trzecim, zarządzanie nim, także finansowe.
Operatorem stajemy się w momencie dostarczenia urządzenia w miejsce użytkowania.
Urządzenia hermetycznie zamknięte* – urządzenia, w których wszystkie części zawierające f-gazy są szczelnie zamknięte za pomocą spawania, lutowania twardego lub innej podobnej metody trwałego łączenia.
Urządzenia niehermetycznie zamknięte* – należą do nich pompy ciepła typu Split. Połączenie i wypełnienie czynnikiem roboczym wykonuje się w miejscu montażu przez osobę wykwalifikowaną.
*Informacja, czy dana pompa ciepła jest hermetycznie zamknięta, znajduje się na jej tabliczce znamionowej
Pompy ciepła – jakie są rodzaje i który rodzaj dla Ciebie https://www.eko-lindab.pl/pompy-ciepla-jakie-sa-rodzaje-i-ktory-rodzaj-dla-ciebie |
|
6 powodów, dla których warto mieć pompę ciepła w domu https://www.eko-lindab.pl/6-powodow-dla-ktorych-warto-miec-pompe-ciepla-w-domu/ |