Wentylacja z rekuperacją to idealne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli między innymi cieszyć się czystym powietrzem, bez alergenów czy przykrego zapachu. Będziemy mogli także znacząco zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem. Dodatkowo jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, na które mocno stawiamy. Dowiedz się więcej jak działa rekuperacja.
Rekuperacja to system wentylacyjny, który umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniach przy minimalnej utracie energii cieplnej. System ten pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wyprowadzanego na zewnątrz i przekazywanie go do powietrza nawiewanego do budynku. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniach, co przyczynia się do poprawy komfortu mieszkańców. Rekuperator jest więc głównym elementem całego systemu wentylacji z rekuperacją.
Działanie rekuperatora polega na przeprowadzaniu procesu wymiany ciepła między powietrzem nawiewanym a powietrzem wywiewanym. Rekuperator składa się z dwóch przepływowych wymienników ciepła, które są umieszczone obok siebie. Jeden z nich służy do nagrzewania powietrza nawiewanego, a drugi do chłodzenia powietrza wywiewanego. Dzięki temu procesowi odzysku ciepła, powietrze nawiewane do budynku jest ogrzewane, a powietrze wyprowadzane jest ochładzane.
W procesie pracy rekuperatora powietrze wyprowadzane z pomieszczeń jest pobierane przez wentylator i kierowane do wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła oddaje ciepło do powietrza nawiewanego, które jest pobierane z zewnątrz budynku. Powietrze nawiewane przepływa przez drugi wymiennik ciepła, w którym zostaje podgrzane. Następnie powietrze nawiewane jest kierowane do pomieszczeń w budynku. Transfer ciepła ogrzewa powietrze zewnętrzne, które po podgrzaniu trafia przez przewody wentylacyjne do pomieszczeń „czystych”, takich jak salon lub sypialnia. Brudne, zużyte powietrze jest odprowadzane w pokojach generujących najwięcej wilgoci i zanieczyszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć stały przepływ świeżego powietrza między nawiewem, a wywiewem przy minimalnym zużyciu energii. Następnie zużyte powietrze ponownie trafia do rekuperatora, w którym oddaje ciepło, a następnie jest ono wyrzucane na zewnątrz budynku.
Jest to zrównoważone, niskoenergetyczne rozwiązanie wentylacji mechanicznej, zapewniające stałą wymianę powietrza w budynku. Odzyskujemy nawet do 94% ciepła i utrzymujemy komfortowe warunki w pomieszczeniach.
System działa non stop, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu powietrze z każdego pomieszczenia w domu jest wyciągane na zewnątrz bez konieczności wietrzenia i otwierania okien. Zapewnia czyste powietrze w domu.
Idealna centralna wentylacja to taka, której nie zauważamy, nie potrzebuje naszej uwagi ani naszego działania, jest także cicha i działa niezależnie od zmieniających się warunków pogodowych za oknem. Powinna sobie radzić ze zmiennymi czynnikami wewnątrz budynku.
Dobry rekuperator to przede wszystkim taki rekuperator, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb i warunków.
Budowa domu z rekuperacją to obecnie rosnący trend, wynikający z potrzeby zmniejszenia kosztów energii oraz poprawy jakości powietrza wewnątrz budynku. Domy te są również bardziej ekologiczne i zgodne z przepisami budowlanymi.
Sposób budowania domów jest coraz bardziej nowoczesny i wykorzystywana jest nowa technologia dążąca do zapewnienia jak największej szczelności budynków, a tym samym zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło. Wyśrubowane normy dotyczące oszczędzania energii wymuszają jak najwyższe standardy efektywności energetycznej budynków. Najnowsza technologia oraz materiały wykorzystywane do budowy sprawiają, że budynki stają się coraz bardziej hermetyczne. Konieczna jest stała wymiana powietrza zapewniająca odpowiedni klimat, komfort i dobre samopoczucie osób przebywających w środku. Gwarancją tego jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
Jak wybrać dobry rekuperator do domowego systemu wentylacji? https://www.eko-lindab.pljJak-wybrac-dobry-rekuperator-do-domowego-systemu-wentylacji |
|
Rekuperacja, czy warto postawić na ekologiczny odzysk ciepła? https://www.eko-lindab.pl/system-bezpieczenstwa-dachowego/ |