Dbanie o środowisko staje się coraz ważniejsze. Zarówno pompa ciepła, jak i panele fotowoltaiczne są przyjaznymi dla środowiska źródłami energii. Pomagają one zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i pyłów redukując jednocześnie negatywny wpływ na środowisko. Wykorzystując te urządzenia, możesz stworzyć energooszczędny i ekologiczny dom.
Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną z powietrza, wody bądź ziemi, aby ogrzewać lub chłodzić domy. Ponadto, pompy ciepła nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych gazów, co oznacza, że nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia ani zanieczyszczenia powietrza. Dzięki temu dom jest bardziej energooszczędny oraz czystszy niż ten, który korzysta z pieców gazowych, olejowych bądź tych na paliwo stałe.
Nowoczesne i wydajne pompy zużywają jedynie 20-30% energii do wytworzenia 100% potrzebnego ciepła. Dzieje się tak, dzięki technologii sprężania i rozprężania gazów znanego m. in. z lodówek. Coraz częściej pompy wyposaża się w ekologiczny czynnik o niskim GWP (Global Warming Potential).
Więcej na ten temat można znaleźć w artykule:
Kiedy należy zgłosić pompę ciepła do CRO
Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną bez emisji szkodliwych gazów. Dzięki nim można zrezygnować lub mocno ograniczyć korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii, takich jak węgiel czy gaz, co pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz przyczynia się do redukcji zanieczyszczenia powietrza. Coraz popularniejsza staje się produkcja energii elektrycznej zdolna pokryć własne zapotrzebowanie domu, firmy lub instytucji.
Produkowanie energii w miejscu jej zużycia przyczynia się do zmniejszania strat podczas dystrybucji. Dzięki czemu więcej energii jest faktycznie wykorzystywana, a nie marnowana podczas przesyłu. Ma to znaczenie szczególnie w momencie, gdy coraz więcej czasu spędzamy w domu np. podczas pracy zdalnej.
W ostatnim czasie rośnie także popularność inteligentnych urządzeń, które możemy obsługiwać zdalnie przez aplikację. Zaczynając od kontroli produkcji energii przez panele fotowoltaiczne, przez uruchomienie ogrzewania przed powrotem do domu, kończąc na uruchomieniu pralki lub zmywarki w czasie kiedy nasze panele produkują nadwyżkę prądu. Dla tych, którzy planują korzystanie z auta elektrycznego lub hybrydowego z możliwością ładowania, możliwe jest zainstalowanie domowej stacji ładowania.
Połączenie obu technologii wytwarzania energii na własny użytek w postaci ciepła (pompa ciepła) oraz prądu (panele fotowoltaiczne) pozwala na znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię z zewnętrznych mniej ekologicznych źródeł. A to z kolei przekłada się na oszczędności i ograniczoną emisję zanieczyszczeń do środowiska.
Każdy, komu zależy na własnym zdrowiu, ponieważ w domu wyposażonym w pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne nie występuje emisja zanieczyszczeń. Im więcej domów będzie korzystało z czystej energii, tym mniej zanieczyszczeń będzie w powietrzu, którym oddychamy.
Kto jeszcze? Każdy, kto chce oszczędzać na rachunkach za energię oraz zmniejszyć swoją zależność od konwencjonalnych źródeł energii. A także Ci, którzy chcą dbać o środowisko i czują troskę i odpowiedzialność za miejsce, w którym żyją.
Ten artykuł powstał przy okazji Światowego Dnia Ziemi. Życzymy, aby każdy z nas podejmował proste kroki w celu ochrony środowiska i dbania o naszą wspólną przyszłość, abyśmy mogli żyć w zrównoważonym środowisku.
Rodzaje pomp ciepła https://www.eko-lindab.pl/pompy-ciepla-jakie-rodzaje/ |
|
Fotowoltaika w Twoim domu – poznaj nowoczesne rozwiązanie https://www.eko-lindab.pl/fotowoltaika-w-twoim-domu-poznaj-nowoczesne-rozwiazanie/ |